

Louise vil på dette webinar d. 20-09-2021 fra kl 19.00-20.30 tale om autisme og følelser, med afsæt i hendes nye bog.
Prisen for deltagelse er 150kr inkl. moms, køb billet via onlinebilletter.dk,
https://onlinebilletter.dk/…/hvad-livet-har-laert-mig…/
Hvis du/I gerne vil betale med EAN nummer så kontakt Lindberg Fenger Kursus og -Videnscenter på mail pia@lindbergfenger.dk
Du modtager dagen før foredraget ca. kl. 18.00 et link som du logger på via TEAMS den dag foredraget afholdes.
Tilmelder du dig efter kl. 18.00 d. 19-09-2021, vil du modtage linket i løbet af dagen d.20-09-2021.
Sidste tilmelding er d.20-09-2021 kl. 18.00.
Det er ikke tilladt at optage foredraget.
Alle disse 3 fordomme er jeg blevet mødt med, mere end en gang i mit liv. Og den ene, den om empatien, endda i flere faglitterære bøger om autisme.Men selvom jeg anser mig selv som et meget tænkende menneske, har jeg aldrig kunne se mig selv i fremstillingen af autister, som mennesker med et begrænset følelsesliv.
Tværtimod!
Jeg føler med så stor styrke om kompleksitet, at jeg ofte bliver overvældet og næsten ikke kan være i verden.
Så hvor kommer fordommene om vores begrænsede følelsesliv fra?
Hvordan føles det rent faktisk at være autist?
Og hvordan kan jeg som autist håndtere vrede, skuffelse, lykke, stolthed, ensomhed og empati og de mange andre følelser jeg oplever, uden at vælte?